Blacha ocynkowana czy akrylowa?

Decydując się na określony typ garażu blaszanego, planując jego rozmiar i usytuowanie, powinniśmy także zastanowić się nad wyborem odpowiedniej blachy. Są możliwe dwie opcje: akrylowa lub ocynkowana. Jeśli zadajecie sobie w tym momencie pytanie, co będzie lepsze? To w tym wypadku, odpowiedź nasuwa się raczej jedna — zdecydowanie akryl. Spróbujmy sobie sprecyzować dlaczego.

Akryl najlepszy

Najważniejszym czynnikiem decydującym jest trwałość tej opcji. Mamy tu do czynienia z fabrycznie pomalowaną blachą ocynkowaną z warstwą powłoki organicznej. Dzięki temu garaż jest zabezpieczony przed korozją i staje się niezwykle odporny na zmienne warunki atmosferyczne.

Kolejnym powodem jest gustowny wygląd. Garaż z blachy akrylowej prezentuje się ładniej i ciekawiej. Mamy tu zwykle do wyboru kilkanaście kolorów z palety RAL. Są nawet dostępne modele pokryte nadrukiem imitującym drewno.

Ocynk i jego wątpliwe zalety

JoAND STAL – garaże blaszane ocynkowane

Możemy pomyśleć, że kupienie garażu z blachy ocynkowanej i samodzielne pomalowanie to świetny i praktyczny wybór. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze będziemy narażeni na bardzo wysokie koszty związane z zakupem farby poliwinylowej, rozcieńczalnika i pędzla. Drugim niezwykle istotnym aspektem jest czas, którego będziemy sporo potrzebować na sumienne odtłuszczenie blachy przed rozpoczęciem malowania. Wiadomy pozostaje także fakt, że wygląd takiego własnoręcznie pomalowanego garażu, będzie pozostawiał sporo do życzenia w porównaniu do pięknej akrylowej blachy. No cóż, wybór należy do was.

Paleta barw

Finalnie trzeba wybrać odpowiedni kolor blachy czy to tej akrylowej, czy ocynkowanej. Może zechcemy, aby garaż idealnie komponował się z naszym domem. Wówczas barwę dopasujemy do koloru elewacji. Ciekawym pomysłem jest dobór koloru do otoczenia, czyli na przykład do okalającego go ogrodu. W zależności od projektu naszej zieleni, rodzaju kwiatów, wystroju, czy choćby koloru altanki dopasowujemy odcień garażu. W rzeczywistości efekt takiego zabiegu jest bardzo interesujący i oryginalny. Jak to zwykło się mówić — do wyboru, do koloru. Wszystko zależy od naszych gustów i oczekiwań.